Pranie Tapicerek, Dywanów - Olsztyn

Pranie tapicerki meblowej – co trzeba wiedzieć?

pranie tapicerki meblowej w Olsztynie - Pralnia TAD

Regularne czyszczenie tapicerki meblowej pomaga utrzymać ją w jak najlepszym stanie. Dokładne pranie materiału pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu np. z dymu papierosowego. Prawidłowe czyszczenie tapicerki przedłuża żywotność mebli, a dodatkowo zwiększa komfort użytkowania kanap, foteli czy kompletów wypoczynkowych. Choć tapicerkę meblową można czyścić różnymi domowymi sposobami, to najlepsze efekty osiągniemy, gdy skorzystamy z usług profesjonalnej pralni. 

Jak odświeżyć tapicerkę meblową sodą oczyszczoną?

Jeśli tapicerka meblowa jest tylko lekko zabrudzona, można spróbować ją odświeżyć – usunąć powierzchniowe plamy, kurz i inne zanieczyszczenia. Należy pamiętać, aby przed właściwą pracą sprawdzić efekty czyszczenia na tej części materiału, która jest niewidoczna.

Cały proces najlepiej zacząć od gruntownego odkurzenia mebli, przy użyciu specjalnej końcówki do tkanin. Warto dokładnie odkurzyć wszelkie szczeliny, aby zebrać jak najwięcej zanieczyszczeń. Następnie należy suchą szczotką przetrzeć materiał, aby „wyciągnąć” zaległy brud. Dzięki temu łatwiej będzie także usunąć plamy. Kolejny krok to delikatne przetarcie czyszczonej powierzchni wilgotną, czystą szmatką (trzeba jednocześnie uważać, aby nie rozprowadzić zabrudzenia po czystych fragmentach tkaniny). 

Później wystarczy wymieszać niewielką ilość sody oczyszczonej z wodą i rozprowadzić płyn po odświeżanej powierzchni okrężnymi ruchami. Następnie należy czystą i wilgotną szmatką usunąć nadmiar sody. Na koniec trzeba ponownie użyć odkurzacza, aby usunąć pozostałe zanieczyszczenia i pozostawić meble do wyschnięcia. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, pozostaje skorzystać z usług profesjonalnej pralni zajmującej się czyszczeniem tapicerki meblowej.

pranie tapicerki meblowej w Olsztynie - Pralnia TAD

Dlaczego regularne pranie tapicerki meblowej jest tak ważne?

Cykliczne usuwanie plam i zabrudzeń kanap, sof, krzeseł czy foteli jest konieczne, aby meble zachowały dobry wygląd, były czyste i posłużyły jak najdłużej. Choć to główne powody, dla których warto zlecać profesjonalne czyszczenie, istnieją także inne ważne kwestie, o których należy pamiętać.

Co ciekawe, po pewnym czasie w tapicerka meblowa może „wchłaniać” wilgoć czy nieprzyjemne zapachy, takie jak np. dym papierosowy czy te po zwierzętach domowych. Dodatkowo, zaniechanie regularnego prania skutkuje tym, że kurz i brud dostaje się w głąb materiału, przez co trudniej jest później dokładnie wyczyścić meble. Co więcej, włókna tkaniny ulegają uszkodzeniu, a to skutkuje zniszczonym, mocno zużytym wyglądem.

Korzystanie z usług firmy zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem tapicerek meblowych umożliwia dogłębne usunięcie plam i zanieczyszczeń. Dzięki metodzie ekstrakcyjnej, która jest zarówno efektywna i najbezpieczniejsza dla tkaniny, możliwe jest przywrócenie meblom dawny blask i kolor tanim kosztem, w porównaniu z zakupem np. nowego kompletu wypoczynkowego.

Dlaczego warto jednocześnie prać tapicerkę i dywany (wykładziny)?

Regularnie pranie dywanów wiąże się z takimi samymi korzyściami, jak w przypadku czyszczenia tapicerek meblowych. Korzystanie z profesjonalnych usług pozwala na skuteczne odnowienie materiału, usunięcie zanieczyszczeń i przywrócenie dawnego koloru.

Jednoczesne czyszczenie dywanów, wykładziny i tapicerki umożliwia zapewnienie maksymalnie czystego wnętrza, bez zarazków, bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Pranie wszystkich powierzchni zapewnia przyjemne doznania i odpowiednią higienę. 

Jak utrzymać tapicerkę meblową w dobrym stanie?

Pomiędzy praniem tapicerek przez pralnię warto dodatkowo zadbać o kilka rzeczy, które sprawią, że meble będą niezwykle czyste i świeże przez cały czas. Oto niektóre z metod na utrzymanie tapicerki meblowej w dobrym stanie:

  • korzystanie z oczyszczaczy powietrza – zbierają i zatrzymują kurz, zabrudzenia w domu, dzięki czemu zanieczyszczenia nie dostają się do tapicerki,
  • wymiana lub czyszczenie filtra w piecu – przynajmniej dwa razy do roku. Zatkany lub stary filtr skutkuje zatrzymaniem kurzu, brudu i sierści zwierząt wewnątrz domu, co ma duży wpływ na stan tapicerki meblowej,
  • czyszczenie systemu klimatyzacji – minimum raz na kilka lat,
  • trzymanie zwierząt domowych z dala od mebli – jeśli to niemożliwe, można zainwestować w specjalne pokrowce lub podkładki do położenia bezpośrednio na tapicerce mebli. Warto także pamiętać, aby dbać o stan sierści psa i kota. Regularne szczotkowanie zapobiega osadzaniu się futra na tkaninie,
  • korzystanie z okapów w trakcie gotowania – wchłoną tłuszcz i zapachy potraw, przez co zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do tapicerki meblowej,
  • jak najszybsze usunięcie nowych plam – dzięki temu zanieczyszczenia nie dostaną się głęboko w strukturę materiału.

Pranie tapicerki meblowej – czy można używać detergentu?

W przypadku korzystania z detergentów do prania odzieży należy zachować szczególną ostrożność. Można go użyć, jeśli rozcieńczy się go za pomocą dużej ilości wody. Następnie należy nanieść roztwór na powierzchnię tkaniny czystą, wilgotną szmatką. Na koniec trzeba usunąć detergent i plamę inną, nawilżoną w wodzie ściereczką.